piątek, 8 lutego 2013

Jak dobrać maskę kosmetyczną do swoich potrzeb


Wiele  z nas używa masek kosmetycznych, a na ich opakowaniach czytamy wiele nazw, które tak naprawdę niewiele nam mówią. Co to za maski? Jakie  jest ich działanie ? Przedstawiam  ogólny podział masek oraz substancje, które się w nich znajdują. 



Maski kosmetyczne

Maska jako zabieg kosmetyczny jest jedną z najstarszych form upiększania i pielęgnacji. Obecnie maseczki - obok kremów - należą do najpopularniejszych kosmetyków. niektóre dają efekt natychmiastowy, lecz krótkotrwały. Inne zaś dają trwałe efekty dopiero po kilkukrotnym zastosowaniu.

Maski w zależności od składu, konsystencji i działania spełniają wiele funkcji, i mają różnorodne właściwości. Skóra twarzy staje się jaśniejsza, świeża, bardziej gładka. Nawilżają i odżywiają głębokie warstwy skory. 

Ogólny podział masek

  • okluzyjne - nie wchłaniają się , pozostają na powierzchni skóry - żelowe, proszkowe, syntetyczne tworzywa sztuczne, oleje , tłuszcze i woski mineralne.
  • wchłaniane - jak sama nazwa wskazuje, wchłaniają się w skórę -  kremowe, żelowe, piankowe.

Rodzaje masek ze względu na skład:

1. Maski lecznicze, specjalne - stosowane przy skórach tłustych, trądzikowych. Substancje wchodzące w skład tych masek mają za zadanie pochłaniać wydzielinę gruczołową:

  • kaolin, węglan magnezu, ziemię okrzemkową, ziemię Fullera, tlenek cynku, ił morski, korund, dwutlenek tytanu, zioła o właściwościach bakteriobójczych, bakteriostatycznych, łagodzących, przeciwzapalnych.

 2. Maski ściągające - zamykają pory po zabiegu oczyszczania, łagodzą podrażnienia i działają przeciwzapalnie:
  •  tlenek cynku, kredę, kaolin, ziemię okrzemkową, węglan magnezu i są pozbawione tłuszczów



3. Maski oczyszczające - występują w postaci kremowej, enzymatycznej, żelowej. Ich zadaniem jest pochłanianie wydzieliny skórnej. Dodatkowo hamują utlenianie keratyny jak również mogą usuwać zrogowaciałe komórki naskórka.
  • drobinki pochodzenia syntetycznego lub roślinnego 


4. Maski mineralne, gipsowe - należą do masek twardziejących. Są to mieszanki substancji mineralnych w bazie : glinki kaolinowej lub siarczanu wapnia (gipsu). Maska unieruchamia mięśnie i rysy twarzy, stąd ich właściwości wygładzające i liftingujące skórę. Dodatkowo maski te posiadają właściwości termiczne. Temperatura pod maską oscyluje wokół 39-41 Stopni, w zależności od grubości maski. Im grubsza maska tym cieplej. 

  • kalamina - (węglan cynku) -uspokaja skórę delikatną, płytko unaczynioną
  • węglan magnezu- delikatnie ściąga.
  • kaolin - pobudza naczynia krwionośne i limfatyczne, pochłania zanieczyszczenia i wydzieliny; polecany dla skór tłustych , łojotokowych.
  • ziemia Fullera - posiada silniejsze właściwości niż kaolin, powoduje wyraźną reakcję naczyniową, ściąga pory: polecana dla skór tłustych, łojotokowych. Składnik ten stosowany jest bardziej na plecy niż twarz.
  • biosiarka - działa bakteriobójczo, złuszczająco, wysuszająco, należy ją łączyć z preparatami mineralnymi ; polecana dla skóry tłustej.





Dla osób mających lęki klaustrofobiczne taka maska jest niewskazana. Po nałożeniu takiej maski możemy dostać ataku lęku. Kolejnym przeciwwskazaniem jest trądzik młodzieńczy oraz trudności w oddychaniu.


5. Maski parafinowe - parafina jest substancją mineralną, nie wnika w głąb skóry, jest to rodzaj maski okluzyjnej. Pomaga w leczeniu stanów zapalnych stawów, rozpulchnia i wygładza warstwę rogową. Nałożona na twarz zwiększa ukrwienie w warstwie brodawkowej, pod maską temperatura powierzchni skóry wzrasta o ok. 1-2 C.
Sama maska parafinowa nic nie daje, jej zadaniem jest uaktywnianie się gruczołów potowych - pory otwierają się, a to zwiększa wchłanianie substancji czynnych zaaplikowanych pod maską, pobudza się przemiana materii i proces oddychania skórnego.




6. Żelowe maski rozgrzewające - służą jako przygotowanie skóry do zabiegu. Również same w sobie nie mają właściwości leczniczych. Z zawierają substancje powodujące lekkie przekrwienie np. ester kwasu nikotynowego czy wyciągi z pokrzywy. Tego typu maski nie aplikuje się na oczy i usta.



7. Maski algowe są to nieprzepuszczalne maski o działaniu nawilżającym. Maska zastyga jak gumowy opatrunek okluzyjny. Ma działanie odżywcze, kojące, wygładzające, uszczelniające naskórek, osłabiające uczucie świądu napięcia i podrażnienia, uspokajające, regenerujące, lecznicze w przypadku rozszerzonych naczyń



8. Maski ziołowe są jednym z elementów fitoterapii. Na skórę nakłada się zwykle zmielone lub sproszkowane i zmieszane z ciepła, przegotowaną wodą. Ich rolą jest przygotowanie skóry do oczyszczania mechanicznego.


Rodzaje masek ze względu na konsystencję.


Żelowa - tworzy elastyczny, przeźroczysty, syntetyczny polimerowy żel na powierzchni skóry Skora staje się napięta i elastyczna. Maski te zawierają kwas hialuronowy, aminokwasy, naturalny czynnik nawilżający oraz substancje łagodzące, wyciągi ziołowe oraz substancje odżywcze.
  • powoduje wygładzanie drobnych zmarszczek
  • czasami tego rodzaju maski dodatkowo chłodzą, zawierając mentol.


Kremowa - to maska odżywcza, regenerująca
  • wskazania: każdy rodzaj skóry, zawłaszcza skóra sucha, zwiotczała.

Podwójna -  zapewnia zarówno nawilżenie, jak i natłuszczenie skóry
  • wskazania: codzienne stosowanie dla każdego rodzaju skóry


Maska peel-off - to żel, który rozkładamy na twarzy za pomocą pędzelka lub opuszkiem palca, omijając okolice oczu i ust. Po wyschnięciu maskę zdejmujemy w całości, a wraz z nią obumarłe komórki warstwy rogowej i nadmiar wydzieliny łojowej.

  • delikatnie oczyszcza skórę bez działania mechanicznego, dlatego można ją używać dla każdej skóry, nawet wrażliwej.




Piankowa ma natychmiastowe działanie. Po nałożeniu szybko się wchłania, nie pozostawiając tłustego filmu. Dodatkowym atutem jest to, że nie trzeba jej zmywać. Zawiera substancje odżywcze i nawilżające
  • można stosować rano lub wieczorem dla każdego rodzaju skóry, aplikując na twarz, szyję i dekolt


Pamiętaj o dokładnym demakijażu przed nałożeniem maseczki. Kiedy zakończysz zabieg, warto przetrzeć skórę twarzy tonikiem, który podniesie poziom PH. Na koniec dobrze jest wklepać w twarz niewielką ilość kremu nawilżającego.

2 komentarze:

  1. Bardzo przydatna notka. Teraz już wiem co jest odpowiednia dla mojej skóry ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ta podwójna maseczka z BIELENDY do cery tłustej jest super.

    OdpowiedzUsuń