Zapadła decyzja, że chcesz mieć tunel ale nie wiesz jak się do tego zabrać ? potrzebujesz kilu drobnych rad ? Boisz się, bo nie wiesz co może pójść nie tak? A może po prostu interesuję Cię jak to zrobić ? Zapraszam do zapoznania się z moją wiedzą na ten temat ;)
(zapytaj.onet.pl)
(likely.pl)
Czy rozciąganie jest bezpieczne?
Oczywiście, że jest bezpiecznie ale tylko wtedy, kiedy robi się to z głową - czyli stopniowo i bez pośpiechu. Nie jest to trwałe uszkodzenie ciała jak, np tatuaż. Dziurki się zrastają. ( zależy od wielkości dziurki, wiadomo że 20 mm nagle samo całkiem nie zniknie, ale na pewno część tak)
Jak je zrobić samemu?
Należy kupić rozpychacze. Dzielimy je na:
- tapery
- rogale
- spirale
Trapery są najwygodniejsze do rozpychania. Do każdego rodzaju warto kupić o-ringi ponieważ kolczyki te lubią się przesuwać.
Z jakiego materiału rozpychacz wybrać?
Z jakiego materiału rozpychacz wybrać?
Najbezpieczniej używać rozpychaczy ze stali chirurgicznej, Występują również akrylowe które są równie dobre. Należy wziąć jednak poprawkę na to, że niektórzy mają uczulenie na nikiel, który jest w stali chirurgicznej. Często można się zetknąć również z rozpychaczami wykonanymi z modeliny. Nie są one dobre do rozpychania. Uczulają, mają chropowatą powierzchnię, która może ranić kanał przekłucia, kruszą się.
Czy rozciąganie boli?
To zależy. Nie jest to na pewno wielka przyjemność, ale niekoniecznie musi to być ból. Jeśli rozciągasz swoje ucho odpowiednio ból jest niewielki - jest to raczej nieprzyjemne uczucie niż ból. Nie powinno występować krwawienie ponieważ prawidłowo rozpychany tunel nie krwawi. Krwawienie jest oznaką tego, że kanał przekłucia został uszkodzony czy naderwany. TAKA SYTUACJA JEST NIEDOPUSZCZALNA. Więc lepiej powoli i bez ryzyka niż szybko i z możliwością skutków ubocznych.
Z jaką szybkością należy rozciągać tunele?
Zacznij od kolczyka 1,2mm, następnie włóż 1.6mm, później 2mm, 3mm. Rozmiar zmieniasz co miesiąc. Prawidłowo należy rozciągać tunele 1mm na 4-6 tygodni.
PAMIĘTAJ ! Jest to jednak zależne od organizmu. Jeżeli zaobserwujemy, że rozpychacz wypada nam z ucha i swobodnie porusza się w uchu bez żadnych lubrykantów, to znaczy, że teoretycznie można wymienić ozdobę na większą. Jeżeli natomiast zauważysz krwawienie znaczy, że postępujesz stanowczo za szybko.
Jak rozciągać?
Przed rozpychaniem warto jest pomasować trochę ucho. Następnie smaruje się ucho i rozpychacz jakimś lubrykantem (nawilżaczem, np. płyn do usg kupiony w aptece). Należy włożyć kolczyk do ucha i przesuwać w kierunku środka. Nigdy nie pchaj na siłę, bo tym sposobem można rozerwać sobie ucho lub nabawić się innych, nieprzyjemnych komplikacji. Codziennie można przesuwać rozpychacz dalej.
Przed rozpychaniem warto jest pomasować trochę ucho. Następnie smaruje się ucho i rozpychacz jakimś lubrykantem (nawilżaczem, np. płyn do usg kupiony w aptece). Należy włożyć kolczyk do ucha i przesuwać w kierunku środka. Nigdy nie pchaj na siłę, bo tym sposobem można rozerwać sobie ucho lub nabawić się innych, nieprzyjemnych komplikacji. Codziennie można przesuwać rozpychacz dalej.
Czy to prawda, że tunele brzydko pachną?
Oczywiście. Dlatego należy pamiętać o higienie. Na tunelu czy rozpychaczu będzie się odkładać martwy naskórek, łój, pot, bakterie co powoduje niemiły zapach.
Trzeba więc myć ozdobę i ucho PRZYNAJMNIEJ raz dziennie. Najlepsze do tej czynności będzie woda z mydłem antybakteryjnym.
Czy można wrócić do noszenia zwykłych kolczyków?
Jeżeli wyjmiesz ozdobę z ucha to po pewnym czasie zrośnie się. Jeżeli zdejmiesz ozdobę na noc to rano możesz mieć problem z ponownym jej włożeniem. Możliwe, że wielkość twojego otworu zmieni się nawet o 2-3 mm.
Tunel nie większy niż 8-12mm ( z naciskiem na 8mm) po wyjęciu ozdoby stan dziurki powróci do normalnego rozmiaru. Nie to jednak rzecz pewna i zależy jedynie od organizmu.
Gdzie kupię?
Rozpychacze/tunele/plugi możesz kupić na wielu stronach. m.in:
- koltat.pl
- glovestar.pl
- wildcat.pl
- e-piercing.sklep.pl
- pierceofcake.pl
Oraz w sklepie materiałami do piercingiu w twoim mieście .
Skutki uboczne?
Możliwe, ale tylko wtedy, kiedy rozpycha się niepoprawnie.
- słoneczko - kiedy rozpycha się za szybko, nie nawilża się ucha i nie masuje się go może powstać tzw. "słoneczko". Kanał nie ma wówczas gładkich brzegów, tylko wyglądają one jak słoneczko. Nie ma sposobu na pozbycie się tego.
- blow-out - powstaje w przypadku szybkiego rozpychania. Jest to wypchnięcie na zewnątrz części kanału przekłucia. Należy zmniejszyć rozmiar rozpychacza lub tunelu i dać kanałowi możliwośc regeneracji. W innym przypadku może być potrzebne chirurgiczne pozbywanie się blow-outów.
- martiwca - jeżeli nie będziemy wyjmować ozdoby, masować ucha i myć do tego dojść. Martwica powstaje w skutek zbyt dużego ucisku na kanał.
- okresowe odmrożenie lub odparzenie w zależności od pory roku
Pamiętaj, jeśli decydujesz się na tunele to albo zrób to dużą cierpliwością i dokładnie, zachowując wszelką higienę. Lub idź do profesjonalisty !